AVI

AVI – Audio Video Interleave

 

AVI format je ustvaril Microsoft leta 1992, z namenom zagotavljanja naprednega in robustnega zapisa zvočnih in video datotek za operacijski sistem Windows.  Še danes je eden izmed najbolj priljubljenih video formatov. (Rugelj, 2019)

Gre za datoteke, v katerih so digitalno shranjeni video ali/in zvočni podatki za namene predvajanja.  AVI datoteke imajo končnico .avi. (AVI File Format Compression Pros and Cons, b.d.)

Datoteka v AVI formatu deluje kot vsebnik za shranjevanje video posnetkov in zvokov, ustvarjenih z uporabo več kodekov, kot sta DivX in XviD. Kodeki se uporabljajo za stiskanje podatkov. (AVI File Format Compression Pros and Cons, b.d.)

 

STRUKTURA

AVI format temelji na formatu Resource Interchange File Format (RIFF) – razvila sta ga IBM in Microsoft. Format določa, da so podatki v AVI datoteki razporejeni v bloke ali kose. (Rugelj, 2019)

Podatki so v AVI formatu so sestavljena iz vsaj dveh obveznih delov:

  • glava: del s splošnimi podatki. Glava (oznaka »hdrl«) vsebuje metapodatke datoteke, kot so velikost, število sličic na sekundo in druge značilnosti.
  • odseki: zapis video in zvočnih podatkov, ki se prepletajo med seboj (opis video okvira in pripadajoč zapis zvoka). Odseki hranijo dejanske zvočne in video podatke (oznaka »movi«). Zapisani so lahko z različnimi AVI shemami stiskanja, ki jih kodirajo in dekodirajo kodeki.
  • indeks: AVI datoteke imajo lahko včasih tudi tretjo neobvezno komponento, ki je namenjana indeksiranju izravnave (offset), oznaka »idx1«.

(Rugelj, 2019 in AVI File Format Compression Pros and Cons, b.d.)

 

STISKANJE

AVI format omogoča uporabo kodekov, ki uporabljajo malo stiskanja, zato datoteke pri shranjevanju zavzamejo več prostora kot drugi video formati (npr. MPEG in MOV).

AVI datoteke so lahko ustvarjene povsem brez uporabe stiskanja. V takem primeru so video in avdio zapisi brez izgube kvalitete, posledica pa je, da so datoteke izjemno velike (pribl. 2-3 GB na minuto videa). Takšna datoteka omogoča predvajanje brez uporabe kodekov. Kakovost ni odvisna od časa za kodiranje/dekodiranje (npr. pri shranjevanju in odpiranju).

 

ODPIRANJE

AVI je bil ustvarjen s strani Microsofta tako, da deluje na vseh Windows operacijskih sistemih. Za predvajanje je v operacijski sistem vključen program Windows Media Player, ki ima privzeto možnost predvajanja datotek AVI (asociacija .AVI datoteke z Media Player).  (Fisher, 2019)

Tudi večina ostalih platform (Mac, Linux) ima vključeno podporo potrebno za odpiranje in ogled datotek .AVI.  (AVI File Format Compression Pros and Cons, b.d.)

Obstaja še veliko brezplačnih programov za predvajanje AVI formata, kot so VLC, ALLPlayer, Kodi in DivX Player, itd., ki omogočajo napredno predvajanje (pomikanje naprej/nazaj, hitrost predvajanja, velikost na zaslonu, vključevanje podnapisov, podpora za dodatne kodeke,…). Pri odpiranju in predvajanju AVI datotek lahko pride do problemov, kadar predvajalnik nima nameščenih takšnih kodekov, kot so uporabljeni pri zapisovanju, kar se nanaša tako na video kot tudi na zvočne kodeke. Predvaja se lahko le, če so nameščeni pravi kodeki. (Fisher, 2019)

Večina odjemalcev za spletne shranjevalne storitve (oblačne storitve npr. Google Drive) tudi omogočajo predvajanje AVI datotek kar z oblaka, kjer so shranjene. (Fisher, 2019)

 

PRETVORBA

Zaradi velikosti datotek, je pogosto smiselna pretvorba v drugi format, ki zavzame bistveno manj prostora na disku, ob le majhni izgubi kvalitete.

Zapis v drugi format omogočajo že kar nekateri predvajalniki (media viewers). V večini primerov pa je treba za pretvorbo v drug format uporabiti določen pretvornik datotek. Zelo enostaven in učinkovit pretvornik je Any Video Converter, ki pretvori AVI format v MP4, FLV, WMV itd. Vse bolj pogosto se predvsem za manjše datoteke uporabljajo spletni pretvorniki kot sta npr. OnlineVideoConverter, FileZigZag, itd. (Fisher, 2019)

 

PREDNOSTI

  • Za AVI format je na voljo veliko kodekov, s katerimi se doseže želeno razmerje stiskanja/kakovosti, npr. DivX in XviD.
  • Zvočni zapis v AVI formatu ima izjemno dobro sprejemljivost, kakovost zvoka
  • DV-AVI standard je možno stisniti tako, da je združljiv s standardom DV (za razliko od drugih AV formatov). Možno je izdelati DVD, s katerega se predvajajo AVI zapisi.
  • AVI format je razvil Windows, kar pomeni, da ga je možno predvajati z vsemi Microsoftovimi in tudi ne-Microsoftovimi operacijskimi sistemi. Njegova podpora je zagotovljena tudi v novih Microsoft operacijskih sistemih.
  • AVI datoteka za zagon ne potrebuje nobene posebne strojne ali programske aplikacije.
  • Kakovost AVI datotek je zelo dobra in je primerna za t.i. master AV datoteke, iz katerih se glede na različne potrebe lahko nato izdelajo še druge oblike.

(AVI File Format Compression Pros and Cons, b.d.)

 

SLABOSTI

  • Iskanje in nameščanje ustreznih kodekov – v primeru, da se AVI datoteka stiska z uporabo specifičnih kodekov na enem računalniku, morajo biti enaki kodeki nameščeni tudi na računalniku za predvajanje. Iskanje in nameščanje varnih in zanesljivih virov za kodeke, je za uporabnika potratno.
  • Pri AVI datotekah, kjer je bila uporabljena visoka stopnja stiskanja, je lahko izguba kakovosti video posnetka zelo opazna, še posebej pri novejših zaslonih v ločljivosti HD, Ultra HD in 4K.
  • Nestisnjene AVI datoteke, zavzamejo veliko prostora.
  • AVI ne podpira interaktivnosti uporabnikov (npr. »Kliknite za nadaljevanje premora«, …).
  • Potrebno je veliko eksperimentiranja in izkušenj z nastavitvami kodekov za stiskanje, da dobimo željeno kakovost.

(AVI File Format Compression Pros and Cons, b.d.)

 

VIRI

AVI File Format Compression Pros and Cons (b.d.). Pridobljeno 20.12.2019 s https://bytescout.com/blog/2014/08/avi-file-format-and-its-advantages-and.html.

Fisher, T. (2019). What Is an AVI File? Pridobljeno 20.12.2019 s https://www.lifewire.com/avi-file-2619737.

Rugelj, J. (2019). Predavanja pri predmetu Večpredstavnost in hipertekst.